Güvenlik ihtiyacı kişiye özeldir Güvenlik ihtiyacı kişiye özeldir
“Kişiselleştirme” kavramı artık hayatın bir parçası. Güvenlik alanında kişiselleştirme ise günümüzde bir lüks değil, mecburiyet. Çünkü ailesinde yaşlı veya hasta bir yakını bulunan kişiyle,... Güvenlik ihtiyacı kişiye özeldir

“Kişiselleştirme” kavramı artık hayatın bir parçası. Güvenlik alanında kişiselleştirme ise günümüzde bir lüks değil, mecburiyet. Çünkü ailesinde yaşlı veya hasta bir yakını bulunan kişiyle, çocuğunu bakıcıyla evde yalnız bırakan annenin güvenlik ihtiyacı birbirinden farklı. İşyerindeki kasasını güvence altına almayı arzu edenle, evini yangın, su baskını veya gaz kaçağı gibi tehlikelere karşı da korumak isteyenlerin beklentileri değişiklik gösteriyor. Türkiye’nin lider güvenlik şirketi Pronet, deneyimli ekibiyle kullanıcıların kişisel güvenlik senaryolarını oluşturup konfor ihtiyaçlarını belirleyerek, onlara özel teknolojik çözümler sunuyor.

Türkiye’nin lider güvenlik şirketi Pronet, kullanıcılarının ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda oluşturulan farklı senaryolara göre, kişiye özel güvenlik çözümleri sunuyor. Yalnızca hırsızlığa karşı değil, yangın, gaz kaçağı, su baskını ve acil sağlık gibi tehlikelere karşı da korunmak isteyen kullanıcılar, Pronet’in ‘5 Korumalı Güvenlik Hizmeti’ kapsamındaki farklı çözümlerden faydalanıyor.

Yangın, gaz kaçağı ve su baskınına karşı koruma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Daire Başkanlığı’nın verilerine göre, geçtiğimiz yıl İstanbul’da 28 bin 586 yangın vakası gerçekleşti. Bunların yüzde 34’ü 12.00 – 18.00 saatleri arasında, yüzde 30’u ise 18.00 – 00.00 arasında meydana geldi. Bu gibi olaylarda Pronet sistemi ısı, duman ve gaz detektörleriyle yangın tehlikesi ve gaz zehirlenmelerine karşı koruma sağlıyor.

Yine İBB verilerine göre geçtiğimiz yıl itfaiye ekipleri 824 su baskını vakasına müdahale etti. Pronet su baskını detektörleriyle de su baskınlarına karşı koruyor.

Ailesinde hasta, yaşlı ve engelli olanlar için güvenlik

Acil sağlık ihtiyacına çözüm sunan Panik Butonu sayesinde, tek tuşla emniyet ve sağlık ekiplerine ulaşılabiliyor. Bu çözüm, ailesinde yaşlı, bedensel engelli ya da diyabet, epilepsi gibi kronik sağlık problemleri bulunanlar tarafından sıkça tercih ediliyor.

Ortalama 10 saniyede alarm durumuna müdahele ederek, hayat kurtarıyor

Pronet Alarm Haber Alma Merkezi’ne ulaşan sinyalin ardından kullanıcı ortalama 10 saniye içinde aranıyor. Acil durumun niteliğine göre güvenlik güçleri, itfaiye ve ambulans olay yerine yönlendiriliyor. Pronet Alarm Haber Alma Merkezi bir yılda ortalama 6 milyon arama yapıyor. Merkez, bu özellikleriyle geçtiğimiz yıl 2000’e yakın hırsızlık ve 409 gasp vakasına müdahale edilmesini sağladı, 615 ambulansı olay yerine yönlendirdi, 312 su baskını ve 284 yangın vakasını ilgililere haber verdi.

Anne babalar ve işyeri sahipleri ev ve işyerlerini uzaktan kontrol ediyor

Çocukları evde bakıcıyla yalnız kalan anne babalar veya işyerlerinde değilken, orada neler olduğunu takip etmek isteyen işyeri sahipleri Türkiye’nin ilk akıllı güvenlik hizmeti Pronet Plus’ı tercih ediyor. Mekandaki hareketi anında algılayan sistem, kullanıcılara anlık bildirimlerle durumu iletiyor. Akıllı Video hizmeti sayesinde ise ev veya işyerini canlı yayında veya geçmişe dönük olarak izlemek mümkün oluyor.

 Yangın tehlikesine karşı Akıllı Priz

Pronet’in akıllı ailesinin son üyesi Akıllı Priz ile ütüyü fişte unutma gibi durumlarda yangın tehlikesinin önüne geçiliyor. Uzaktan kontrol edilerek açık unutulan ev aletlerinin bağlı olduğu prizler kapatılabiliyor. Ayrıca aletlerin ne kadar elektrik harcadığı ölçümlenerek tasarruf sağlıyor.

Sıcacık bir eve girmek isteyen çalışanlara Akıllı Termostat

Akıllı Termostat’la ise ısı seviyesi uzaktan ayarlanabiliyor. Örneğin çalışanlar kombiyi tüm gün açık bırakmak yerine, eve varmadan önce uzaktan sisteme bağlanarak açabiliyorlar. Böylece hem akşam sıcacık bir eve giriyorlar hem de enerji tasarrufu yapıyorlar.

 Pronet hakkında:

1995 yılında kurulan Pronet, bugün yaklaşık 200 bin aktif güvenlik sistemi kullanıcısı ve 5000’i aşan özel güvenlik projesiyle sektörünün lider şirketidir. Sunduğu güvenlik çözümleriyle kişi, kurum, kuruluş, öz varlık ve bilginin korunmasını sağlayan Pronet, ev ve işyeri güvenliğinin yanı sıra bankalar, alışveriş merkezleri, havaalanları, perakende mağaza zincirlerinin de aralarında bulunduğu birçok büyük kuruma yönelik hizmet ve çözümler üretiyor. Hizmetlerini hırsızlığa karşı önleyici ve caydırıcı tedbirlerle sınırlı tutmayan Pronet, abonelerine ‘5 Korumalı Güvenlik Hizmeti’ ile hırsızlık, yangın, gaz kaçağı, su baskını gibi olayların yanı sıra acil sağlık ve panik durumlarına da müdahale edebiliyor. İnsana ve teknolojiye sürekli yatırım yapan Pronet, bunun bir sonucu olarak alarm sonrası aboneyi ortalama 10 saniyelik arama hızıyla dünya standartlarının üstünde bir hizmet veriyor. 2015’te Türkiye’de En İyi Müşteri Deneyimi Ödülü’nü kazanan Pronet, 2016’da da çağrı merkezi sektörünün dünya çapındaki en prestijli etkinliklerinden 11. Contact Center World Awards’ta, “En İyi Müşteri Deneyimi” kategorisinde önce EMEA Bölgesi (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) ve sonra dünya birincisi oldu. Pronet ayrıca, dünyanın en saygın iş ödülleri organizasyonlarından Stevie Awards 2016’da 4 altın, 3 bronz ödül kazanarak önemli bir başarıya daha imza attı.

Karadağ

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir